
ASPEKTY
GLOBALIZÁCIE




Globalizácia znamená predovšetkým rozvíjanie ekonomických vzťahov v celosvetovom - globálnom meradle a prejavuje sa rýchlym rastom svetového obchodu, zvýšením tokov priamych investícií, rastom objemu medzinárodnej produkcie, rastom počtu nadnárodných spoločností, rastúcou integráciou finančných trhov a podobne.
Globalizácia ako pojem sa začal výraznejšie v ekonomickej literatúre používať od 80. rokov 20. storočia, hoci história globalizácie siaha až do staroveku. Už staroveké národy sa interkontinentálne zbližovali. Ako napríklad Rímska ríša, ázijské mocnárstvo, centralizované čínske cisárstvo.
ROZVITIE
Globalizáciu chápeme ako komplexný proces, ktorý má viac rozmerov a to: ekonomický, sociálny a politický.
ZDROJE
https://www.zones.sk/studentske-prace/ekonomia/846-globalizacia/
http://www.global-info.szm.com/Globalizace_II.html
KONTAKT
Vaše dotazy a námety na vylepšenie stránky píšte prosím sem

O GLOBALIZÁCII
Globalizácia je dlhodobý historický proces. Aktívne tento proces podporovala Európa už v minulých storočiach tým, že nielen poskytla svoje vedecko-technické poznatky iným častiam svety, ale aj svoje predstavy o spoločnosti a slobode jednotlivca.
V súčasnosti globalizácia znamená, že čoraz väčší počet obyvateľov Zeme sa aktívne zúčastňuje na celosvetových hospodárskych, technických a vedeckých činnostiach. Rozvoj informatiky v najširšom zmysle slova, vytváranie informačnej spoločnosti sa považujú za hlavné činitele globalizačného procesu. Rozdeľovanie ekonomických úloh medzi jednotlivými národnými ekonomikami prispieva k ich vzájomnej ekonomickej závislosti. Globálna ekonomika predpokladá nielen voľný obchod, ale liberalizáciu v celom komplexe ekonomických vzťahov.